Ödül hakkında

Necatigil ailesinin girişimiyle ve yakın dostlarından oluşan seçici kurulun desteğiyle, şairin ölümünü izleyen yıl içinde oluşturulan Necatigil Şiir Ödülü 1980 – 2019 yılları arasında kesintisiz sürdürüldü. 

Necatigil ailesi, ödülü oluşturmaktaki amacını şu şekilde açıklamıştı: "Şiir, Behçet Necatigil'in yaşamında çok büyük bir yer tutuyordu, belki de onun için en önemli olguydu. Necatigil Şiir Ödülü'nün oluşturulmasındaki ana düşünce, onun şiire verdiği önemi, ölümünden sonra da, onun adına sürdürmek isteği oldu. Ayrıca, Necatigil'in adı, ardında bıraktığı yapıtların yanısıra, bu ödülle de yaşatılmak istendi."

İlk seçici kurulda Doğan Hızlan, Rauf Mutluay, Fethi Naci, Edip Cansever, Hilmi Yavuz, Oktay Akbal ve Kâmuran Şipal bulunuyordu. 2019 yılı seçici kurulunda Egemen Berköz, Eray Canberk, Cevat Çapan, Turgay Fişekçi ve Doğan Hızlan yer aldı. 

1980-1992 yılları arasında Necatigil'in ölüm yıldönümü olan 13 Aralık'ta verilen ödül, 1993 yılından itibaren şairin doğum günü olan 16 Nisan'da verilmeye başlandı. Başlangıçtan 2019 yılına dek, seçici kurul üyelerince ödüle değer eser olmadığı kaydıyla verilmediği iki yıl -1989 ve 1998- hariç, düzenli olarak verildi. Ödüle katılma koşulları ve sonuçlar, her yıl basın aracılığıyla duyuruldu. 

Ödül, şairin ölümünün ve ödülün kuruluşunun 40. yılı olan 2019’da 13 Aralık tarihinde düzenlenen bir anma töreni kapsamında “40. Yıl Şiir Onur Ödülü” adıyla verildi. Ödüle ilişkin bir belgeselin gösterildiği törende ailenin yaptığı açıklamayla ödüle bir süreliğine ara verildiği duyuruldu.Belgesel: “Necatigil Şiir Ödülü’nün 40 Yıllık Yolculuğu: Önce Şiir”
Aile adına Ayşe Sarısayın’ın kapanış konuşması