Aralık 2019

Necatigil Şiir Ödülü’nün 40. yıl töreni, şairin ölüm yıldönümü olan 13 Aralık 2019 akşamı Beyoğlu’nda, Yapı Kredi Kültür Sanat binasında yapıldı. Necatigil’in torunlarından bir müzik dinletisiyle başlayan törende “Necatigil Şiir Ödülü’nün 40 Yıllık Yolculuğu: Önce Şiir” belgeseli izlendi. Ardından seçici kurul üyelerinden Turgay Fişekçi, “40. Yıl Onur Ödülü”ne değer bulunan Şavkar Altınel hakkında bir konuşma yaptı. Rahatsızlığı nedeniyle törene katılamayan Şavkar Altınel adına ödülü alan Roni Marguiles, Şavkar Altınel’in hazırladığı konuşma metnini okudu. Törenin sonunda Necatigil ailesi bir açıklama yaparak ödüle bir süreliğine ara verildiğini duyurdu.

- Torunlarının besteleri ve yorumlarıyla Necatigil şiirleri / Müzik dinletisi

- Belgesel: “Necatigil Şiir Ödülü’nün 40 Yıllık Yolculuğu: Önce Şiir”

- Seçici kurul üyesi Turgay Fişekçi’nin konuşması

- Aile adına Ayşe Sarısayın’ın kapanış konuşması


Kasım 2019

Necatigil’in kasideleri yayımlandı!

Necatigil Kasideleri

Geçemez huylu huyundan ve Necâtî-i Behçet
Bir kısık ezgi arar fanfar u boru yerine

“Dost Meclislerinde Kasideler”, Necatigil arşivinde bulunan kendi yazdığı kaside ve gazellerin çevresinde oluştu. Her şiir bir anıya, bir fotoğraf albümüne uzanıyor. Çay partisi, piknik, yılbaşı, mezuniyet, misafirlik, ödül, doğum, emeklilik, uğurlama gibi teşekkür ve tebrik günlerini Necatigil şiirle taçlandırarak bir geleneği sürdürürken kızı Ayşe Sarısayın da bu şiirlerin hikâyelerini anılarına, tanıklıklara dayanarak, kitaplardan yararlanarak anlatıyor. Behçet Necatigil’in günlük hayatındaki incelikleri, dostlarıyla ilişkilerini gösteren benzersiz bir anı kitabı “Dost Meclislerinde Kasideler” – Arka kapaktan.

Divan şiiri alanında zengin bir birikime sahip olan Necatigil’in gerek öğretmenlik mesleği gerekse edebiyatçı kimliği nedeniyle yakın çevresinde yer alan, yaşamının belli dönemlerinde ilişkide olduğu kişilerin adları geçiyor bu şiirlerde. Üniversite öğrenciliğinden öğretmenliğine, 1940’ların Zonguldak ortamından İstanbul’da görev yaptığı Kabataş Lisesi’ne ve Çapa Eğitim Enstitüsü’ne, emeklilik yılla- rına uzanan 40 yıl boyunca Elit Kahvesi’nden Yapı Endüstri Merkezi Kitabevi’ne, Küçüksu’dan edebiyatçı evlerine onlarca farklı mekân, Ziya Osman Saba’dan Melih Cevdet Anday’a, Yaşar Nabi Nayır’dan İlhan Berk’e, Salâh Birsel’den Hilmi Yavuz’a, Fethi Naci’den Demirtaş Ceyhun’a onlarca isim... Her bir isim tipik özellikleriyle, o sıralarda yaptıkları çalışmalarla, kitaplarıyla, hatta sosyal hayatlarındaki değişikliklerle anılıyor; bir ödül de vesile olabiliyor kasidenin yazılmasına, yeni bir kitap, jübile ya da emeklilik de... Doğumlar, nikâhlar, vedalar ya da yıldönümleri, bir araya gelmeye fırsat yaratan pek çok olay... -Önsözden